Cytologia to jedno z najprostszych i najszybszych badań, które mogą uchronić kobiety przed rakiem szyjki macicy. Dzięki temu badaniu udaje się zapobiec 60-80 proc. przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy, ponieważ dzięki cytologii wykrywa się go jeszcze w stadium przedinwazyjnym i wówczas jest w pełni wyleczalny. Jednak prawda jest taka, że mimo to iż jest to bezbolesne proste badanie to często jest pomijane przez kobiety. Przyczyny unikania badania cytologicznego jest różna, ale najczęściej wynika ze wstydu, ale również z tego że kobiety boją się choć tak naprawdę nie ma czego. Bardzo ważne jest to by robić badania cytologiczne systematycznie najlepiej co roku, żeby się nie okazało już „za późno”. W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się aż u ok. 4000 Polek – jednak u połowy z nich za późno. Dodatkowo badanie cytologiczne pozawala też stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego czyli HPV, który ma związek z tym nowotworem. Ważny jest fakt, że nie jest on uwarunkowany genetycznie ani dziedziczny. Jego przyczyną w 90 proc. przypadków jest zakażenie onkogennymi wirusami HPV podczas stosunku seksualnego. W ostatnich czasach pojawiła się na rynku szczepionka przeciwko wirusem brodawczaka ludzkiego. Z takiej szczepionki powinny skorzystać nastolatki jak również kobiety w wieku rozrodczym. Jednak należy pamiętać, że ta szczepionka nie zwalnia kobiety przed regularnym badaniem cytologicznym. Z prowadzonych statystyk wynika, że codziennie ok. 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, niestety dla 5 z nich jest już za późno. Najczęściej taką wyrok słyszą Polki pomiędzy 50 a 54 rokiem życia, jednak coraz częściej także młodsze panie w wieku 30-39 lat. Niepokojący jest fakt, iż w Polsce współczynnik zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy jest jednym z największych w Europie. Należy ciągle uświadamiać kobiety, że badanie cytologiczne jest bardzo ważne. Do tego jest tanim badaniem kosztuje ok. 30-40 zł, ale nie trzeba go robić prywatnie. Cytologia jest refundowana przez NFZ, także jeśli kobieta posiada ubezpieczenie to może badanie wykonać całkowicie bezpłatnie. Można również skorzystać z rządowego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, który gwarantuje bezpłatną cytologię raz na 3 lata kobietom pomiędzy 25-59 rokiem życia.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca. W wyniku tego pojawia się niedotlenienie. Najczęściej powstaje ona w wyniku wystąpienia kilku czynników jednocześnie. W większości przypadków u jej podłoża eden woda leży miażdżyca. Aby zmniejszyć ryzyko musimy przestrzegać Kiku zasad. P pierwsze nie palmy tytoniu, z badań wynika, że osoby palące znacznie częściej zapadają na ta chorobę, oceni się, że dwa razy częściej. Ważna jest też aktywność fizyczna, gdy nie spacerujemy i mało się ruszamy to nasze serce jest zagrożone.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Ocenia on ich wielkość, stan skóry id. Aby dokładniej postawić pełną diagnozę to lekarz musi wykonać testy sprawdzające jak pracują zastawki żył powierzchniowych i głębokich. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, protek r/c prodigy 612 duo ac . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. W tym momencie z badań wynika, że pali aż 30% polaków i tyle samo z nich jest zagrożonych POChP. Choroba ta charakteryzuje się zwężeniem oskrzeli. Jest to połączenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . Potem może się okazać konieczne stosowanie tlenoterapii a nawet korzystanie z respiratora. Choroba ta nie atakuje samych płuc a także oskrzela.

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Nietrzymanie moczu do dziś dnia jest tematem tabu. Wiele kobiet wstydzi się iść do lekarza z tym problemem, próbując walczyć z nim na własną rękę, nie jednokrotnie przegrywając. Takie problemy dotykają, co czwartej z kobiety w wieku rozrodczym i połowy pań po menopauzie. Jest to problem nie tylko higieniczny, ale także medyczny. Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. unirol unirol.waw.pl | W przedsiębiorstwie transportowym niezbędne są wagi samochodowe by ochronić kierowcłw przed konsekwencjami kontroli.Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu kobiety najczęściej zapadają w następstwie ciąży i porodu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań. Grypa ujawnia się szybko, najpierw jest gorączka powyżej 38 stopni, pojawiają się bóle głowy i mięśni, często też kaszel i dreszcze. Stajemy się senni, czujemy się osłabieni, do tego w większości przypadków1) dochodzi ból gardła i brak apetytu. Jeśli odpowiednio się sobą w tym czasie nie zajmiemy to grypa może doprowadzić do groźnych powikłań. Na rynku dostępne są dwa leki przeciwgrypowe, które należy podać w ciągu dwóch dni. Jednak największe bezpieczeństwo daje nam szczepionka, nie chroni ona przed zwykłym przeziębieniem, dlatego przez wielu jest uznawana za nieskuteczną.

Więcej…