Na świecie, co ósmy przypadek nowotworu dotyczy właśnie raka jamy ustnej. Z czasem na zębach gromadzi się płytka bakteryjna, która nieusuwana niszczy zarówno zęby jak i nasze dziąsła. Kolejny etap to powstanie z tej płytki kamienia, który powoduje zapalenie i utratę zębów. Rakowi jamy ustnej sprzyja w dużym stopniu palenie papierosów, picie alkoholu, nadużywanie cukru. Można do tego jeszcze dodać brak witamin i minerałów. Gdy padliśmy ofiarą choroby przyzębienia to mamy większe prawdopodobieństwo raka, ponieważ aż u 25% chorych stwierdzono tą chorobę. Utrzymujący się przez długi czas stan zapalny w jamie ustnej może pobudzić nabłonek do nadmiernego podziału, nazywa się to zjawisko polimeracją. Skutkuje ono pojawieniem się komórek rakowych. Rozwija się on najczęściej w rejonie dolnej wargi. Objawem jest krwawienie, która ciągle powraca i którego nie możemy się pozbyć. Wtedy też często możemy wyczuć zgrubienie językiem. We wnętrzu jamy ustnej mogą się pojawić białe lub czerwone plamki. Niepokojącym objawem jest też drętwienie powodujące trudności z przełykaniem. Jeśli mamy podejrzenia to musimy udać się do stomatologa, jeśli on potwierdzi nasze obawy to dostaniemy skierowanie do onkologa. Leczenie odbywa się poprze radio lub chemioterapię poprzedzoną zabiegiem operacyjnym. Najlepszym sposobem na ustrzeżenie się tej choroby jest staranna higiena jamy ustnej. Jeśli mamy już problemy to zęby powinniśmy szczotkować pastą zmniejszająca zapalenie i ból. Z pomocą mogą nam przyjść nici dentystyczne, które będą doskonałym uzupełnieniem szczotkowania zębów. Nici wystarczy używać raz dziennie. Gdy mamy kamień na zębach to musimy się go pozbyć, najlepszym sposobem jest rozbicie kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych. W bardzo zaawansowanym stadium choroby stosuje się zabiegi, które przyczyniają się do regeneracji zniszczonych dziąseł i poprawia się w ten sposób mocowanie pozostałych nam jeszcze zębów.

Wieńcówka

Jest to choroba, która bardzo często występuje w naszym kraju, nieleczona doprowadza do śmierci. Polega ona najprościej mówiąc na niedostatecznym ukrwieniu serca. W wyniku tego pojawia się niedotlenienie. Najczęściej powstaje ona w wyniku wystąpienia kilku czynników jednocześnie. W większości przypadków u jej podłoża leży miażdżyca. Aby zmniejszyć ryzyko musimy przestrzegać Kiku zasad. P pierwsze nie palmy tytoniu, z badań wynika, że osoby palące znacznie częściej zapadają na ta chorobę, oceni się, że dwa razy częściej. Ważna jest też aktywność fizyczna, gdy nie spacerujemy i mało się ruszamy to nasze serce jest zagrożone.

Więcej…

Walka z żylakami

Gdy zauważysz żylaki u siebie to udaj się do lekarza by przeprowadził on dokładne badania. Ocenia on ich wielkość, stan skóry id. Aby dokładniej postawić pełną diagnozę to lekarz musi wykonać testy sprawdzające jak pracują zastawki żył powierzchniowych i głębokich. Kolejnym badaniem jest badanie o nazwie duplex-doppler, . Jest to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie USG.

Więcej…

Płuca palacza

Płuca palaczy są w tragicznym stanie, nie docierają do nich zwykle żadne argumenty na temat rzucenia palenia, bronię się tym jak to ktoś palił i żył 100 lat. W tym momencie z badań wynika, że pali aż 30% polaków i tyle samo z nich jest zagrożonych POChP. Choroba ta charakteryzuje się zwężeniem oskrzeli. Jest to połączenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Wytwarza się wtedy też nadmiar śluzu i zwężenie oskrzeli, sytuacja ta prowadzi do niewydolności oddechowej, . Potem może się okazać konieczne stosowanie tlenoterapii a nawet korzystanie z respiratora. Choroba ta nie atakuje samych płuc a także oskrzela.

Więcej…

Nieszczelny pęcherz

Nietrzymanie moczu do dziś dnia jest tematem tabu. Wiele kobiet wstydzi się iść do lekarza z tym problemem, próbując walczyć z nim na własną rękę, nie jednokrotnie przegrywając. Takie problemy dotykają, co czwartej z kobiety w wieku rozrodczym i połowy pań po menopauzie. Jest to problem nie tylko higieniczny, ale także medyczny. Może on szczególnie dotknąć psychiki chorej kobiety, pogarszając, jakość życia. Lekarze wyróżnili kilka typów nie trzymania moczu, z czego najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu kobiety najczęściej zapadają w następstwie ciąży i porodu.

Więcej…

Nie daj się grypie

Jeśli już dopadnie cię ta choroba to musisz postarać się by nie doszło do groźnych powikłań. Grypa ujawnia się szybko, najpierw jest gorączka powyżej 38 stopni, pojawiają się bóle głowy i mięśni, często też kaszel i dreszcze. Stajemy się senni, czujemy się osłabieni, do tego w większości przypadków1) dochodzi ból gardła i brak apetytu. Jeśli odpowiednio się sobą w tym czasie nie zajmiemy to grypa może doprowadzić do groźnych powikłań. Na rynku dostępne są dwa leki przeciwgrypowe, które należy podać w ciągu dwóch dni. Jednak największe bezpieczeństwo daje nam szczepionka, nie chroni ona przed zwykłym przeziębieniem, dlatego przez wielu jest uznawana za nieskuteczną.

Więcej…